Koszyk (0)

Naprawa skrzyni biegów.

2016-12-06 15:16:05


W pierwszej części naszego artykułu wytłumaczymy przyczyny zużycia a co gorsze zakończenia życia manualnej skrzyni biegów.

Większość z nas wie, w jaki sposób funkcjonuje rower z przerzutkami. Przy większej trudności stosujemy bieg wymagający mniejszej siły pedałowania- większa zębatka na tylnym kole. W momencie, kiedy jedziemy z większą prędkością stosujemy cięższy a zarazem szybszy bieg- mniejszą zębatkę na tylnym kole. Podobnie jest w przypadku manualnej skrzyni biegów, gdzie do czynienia mamy z 5 lub 6 biegami do przodu, jednym do tyłu oraz położeniem jałowym tzn. luzem.  Różnica polega na tym, że same zębatki nie wystarczą do przeniesienia napędu na koła. Skrzynia wyposażona jest od strony silnika w sprzęgło, które w uproszczeniu umożliwia płynne rozłączanie silnika od skrzyni biegów na czas zmiany biegu. Z przeciwnej strony, skrzynia biegów połączona jest z kołami za pomocą półosi napędowych.

Dlaczego skrzynia biegów ulega zużyciu?

Skrzynia biegów ulega zużyciu z trzech głównych przyczyn.

Jedną z najczęstszych przyczyn jest zbyt szybka zmiana biegów. Oznacza to, że koła zębate zamiast idealnie wpasować się jedno w drugie, uderzają o siebie z dużą siłą. Awarii ulegają synchronizatory. Przedwcześnie wycierają się zęby a w skrajnych przypadkach wyłamują się.

Kolejnym błędem w użytkowaniu skrzyni jest jazda z przepracowanym olejem lub ze zbyt małą ilością oleju w przekładni.  Prawie każdy kierowca pamięta o wymianie oleju w silniku, ale znikoma ilość pamięta o wymianie oleju w skrzyni. Taki, który stracił właściwości smarne powoduje wycieranie się ruchomych elementów. W pierwszej kolejności zniszczeniu ulega synchronizatory, później cały mechanizm. Zalecamy, zatem wymianę oleju w skrzyni biegów średnio po 60 tyś. km. Zużyty olej za zwyczaj traci odporność na zmianę temperatury. Najbardziej zauważalne jest to zimą, kiedy przy niskiej temperaturze, musimy mocniej niż zwykle, wykonać ruch lewarka. Z kolei latem, kiedy temperatury są wysokie olej rozrzedza się. Wymiana oleju w skrzyni biegów nie jest dużym kosztem a zdecydowanie wydłuża żywotność przekładni.

Niedobór oleju w skrzyni jest kolejną częstą przyczyną zużycia przekładni. Olej może wyciekać, ponieważ zużyte są uszczelniacze lub mamy o czynienia z luzami na łożyskach. Przeciętnie skrzynia biegów mieści 2 litry oleju. Nawet nie wielki wyciek w przeciągu roku prowadzi zazwyczaj do całkowitego ubytku oleju.

Ostatnim powodem awarii skrzyni biegów jest jazda na nieodpowiednim biegu w stosunku do prędkości jazdy i obciążania silnika.  Jazda na za wysokim lub za niskim biegu w stosunku do prędkości jazdy, skutkuje szybszym zużyciem łożysk skrzyni, ponieważ pracują one w skrajnych przeciążeniach. Wycierają się wtedy metalowe kulki lub stożki łożyska. Hałaśliwa praca przekładni i nadmierne luzy na wałach przekładni to skutkami takiego, nieprawidłowego działania. Złe zazębienia się trybów doszczętnie niszczy skrzynie biegów.

Polecamy unikać powyższych sytuacji. Możemy w ten sposób uchronić się przed dużym wydatkiem, czyli naprawą bądź przymusem wymiany skrzyni biegów na nową.

2016-2019 Oprogramowanie sklepu internetowego Oprogramowanie sklepu internetowego
Zadzwoń