Koszyk (0)

Diagnoza skrzyni biegów

2016-12-15 15:14:01


Podstawowe, zauważalne objawy, które mogą świadczyć o niesprawności skrzyni biegów to wycieki oleju, głośna praca skrzyni biegów, zgrzyty w momencie zmiany biegów, opór przy zmianie biegów i wyskakiwanie biegów.                  Czynności sprawdzające pracę skrzyni biegów zacznijmy od sprawdzenia poziomu oleju. Długotrwały wyciek np. z uszczelek obudowy przekładni uszczelniaczy półosi napędowych czy korka spustu oleju, może prowadzić do 100% zużycia skrzyni, unieruchomienia pojazdu na trasie oraz kosztownej wymiany. Sprawdzić należy, czy nie ma wycieku w okolicy łączenia naszej skrzyni z silnikiem i miejscu wchodzenia półosi napędowych.

Ważne jest, żeby obserwować we własnym zakresie, czy w miejscu parkowania samochodu nie ma śladu wycieku oleju. Każdy wyciek spod samochodu powinien skłonić do wizyty w warsztacie, w celu profesjonalnej analizy, pozwalającej ustalić skąd ów wyciek pochodzi.

 

Kolejnym podstawowym symptomem, który powinien nas zaniepokoić, jeżeli chodzi o nadającą się do użytku skrzynie biegów jest głośna, hałaśliwa wręcz praca. Najczęstszą przyczyną hałasowania skrzyni biegów są zużyte łożyska przekładni. W tym przypadku hałas powinien być słyszalny na wszystkich biegach. Jeżeli niepokojące dźwięki przypominają bardziej „wycie” niż szumy i też zauważamy je na pozycji każdego biegu, może to świadczyć o zużyciu mechanizmu różnicowego lub tylnego mostu. Jeżeli hałas dotyczy konkretnego biegu, to przyczyny należy szukać raczej w uszkodzonych zębach trybu danego biegu, na którym podczas jazdy słychać hałas. Jeżeli odgłosy są podczas wciśnięcia sprzęgła, prawdopodobną przyczyną jest łożysko wyciskowe sprzęgła, które działa tylko po wciśnięciu sprzęgła. Zgrzyty w momencie zmiany biegów oraz opór przy zmianie, często świadczy o zużytych synchronizatorach. To kolejny problem na który natykamy się przy zdefektowanej skrzyni biegów. Synchronizatory odpowiadają za płynne włączanie się kół zębatek odpowiedniego biegu do pracy. Przy szybkim wrzuceniu biegu przy wysokich obrotach pracy silnika. Problemem dla synchronizatora jest zgranie obrotów wałka z zębatką, wtedy powstaje zgrzyt. Każdy bieg posiada własny synchronizator, dlatego usterka ta występuje najczęściej w przypadku konkretnego biegu. Wraz ze zgrzytem częstym problemem jest opór przy zmianie biegów. Powoduje go nieodpowiedni olej wlany do skrzyni biegów. Opór przy zmianie występuje na każdym biegu, przyczyną może być również uszkodzony docisk sprzęgła. Zużycie docisku, to na ogół wytarcie dźwigienek sprężyny talerzowej, co objawia się tym, że pedał sprzęgła rozłącza tarczę sprzęgłową na samym końcu tuż przy podłodze lub nie rozłącza jej dokładnie. 

Wyskakiwanie biegów, czyli ostatni z objawów mówiących o awarii skrzyni biegów. Sprawdzić należy czy przyczyną takiego, nieprawidłowego działania nie jest uszkodzenie poduszek pod silnikiem lub skrzynią biegów lub luzy na drążkach łączących lewarek zmiany biegów ze skrzynią. Wypadanie załączonego biegu może również świadczyć o poważnym zużyciu lub uszkodzeniu koła zębatego odpowiadającego za wyskakujący bieg bądź zużyciu wodzika „zatrzasku” odpowiadającego za zapięcie biegu(za to odpowiada niski poziom lub utrata właściwości smarnych oleju).

2016-2019 Oprogramowanie sklepu internetowego Oprogramowanie sklepu internetowego
Zadzwoń