Jak uniknąć kosztownych napraw podczas eksploatacji skrzyni biegów?
Skrzynia biegów - kluczowy podzespół układu napędowego samochodu. Jeśli kiedyś dbało się o poprawną eksploatację auta, wystarczyło podciągnąć linki, sprawdzić poziom oleju i w drogę!
Dziś w dobie postępujących technik sprawa się nieco skomplikowała. Otrzymujemy szybsze auta, z większą mocą obrotową, dlatego przekładnia oraz sprzęgło narażone są na pracę w trudniejszych warunkach.
Naprawa wiąże się z wysokimi kosztami. Co zrobić, by uniknąć niechcianej awarii? Czy styl jazdy ma wpływ na żywotność przekładni?
Kierowca powinien wiedzieć, że w skrzyni biegów, podobnie jak w silniku, należy wymieniać olej. W skrzyniach wymieniamy go co około 60 tys. km. Nie ma różnicy czy jest to nowy samochód, czy starszej generacji. Niektórzy producenci twierdzą, że w niektórych automatycznych skrzyniach nie trzeba zmieniać tego oleju w ogóle, jest to nieprawda. W każdej skrzyni, manualnej oraz automatycznej, bardzo ważne jest żeby zmieniać regularnie olej.
Trzeba pamiętać o tym, że nie wolno holować pojazdów wyposażonych w automatyczną skrzynię. Należy skorzystać z pomocy drogowej. W przypadku holowania auta z manualna skrzynią, dźwignię lewarka pozostawiamy w pozycji biegu jałowego.
Ważną role odgrywa eksploatacja sprzęgła. Należy wciskać je do końca, by nie przełączać biegu na tzw. półsprzęgle. Nieprawidłowe użytkowanie sprzęgła powoduje zużywanie się synchronizatorów w przekładni.
Jazda na zbyt niskich obrotach przyśpiesza zużycie koła dwumasowego i łożysk. Przekładnia nie lubi szybkiego i gwałtownego wbijania biegów, zwłaszcza na zimnym oleju, może to uszkodzić synchronizatory. Częsta jazda na kole dojazdowym niszczy dyferencjał.
Najczęściej mamy do czynienia ze źle wyregulowanymi i zatartymi linkami, awarią wybieraka i synchronizatorów. Podczas przełączania biegów słyszeć będziemy zgrzytanie. Oprócz tego są też wycieki oleju- jego zbyt niski poziom grozi zatarciem skrzyni. Wycieki oprócz uszkodzeń mechanicznych, są też spowodowane zużyciem materiałów eksploatacyjnych tj. uszczelniaczy i uszczelek.
Popularne awarie skrzyń biegów!
Część usterek to wina wad konstrukcyjnych oraz niewłaściwego doboru materiałów. Piętą Achillesową są słabe łożyska. Gdy wymagają wymiany wydają charakterystyczny szum. Brak reakcji doprowadzi do uszkodzenia kół zębatych.
Jeśli chcemy uniknąć napraw, eksploatujmy skrzynie poprawnie. Jeśli zauważymy pierwsze symptomy, reagujmy. Długotrwała jazda z wadą skrzyni, skończy się jej wymianą i dużymi kosztami.