Mechanizm różnicowy - czym jest dyferencjał i jak działa?
Postaramy się przybliżyć, czym jest dyferencjał, zwany też mechanizmem różnicowym.
Jak to działa?
Mechanizm różnicowy umożliwia pojazdowi pokonywanie zakrętów. Gdy auto znajduje się na łuku, koła zewnętrzne mają do pokonania dłuższą drogę, niż koła od strony wewnętrznej. Koło zewnętrzne musi obracać się szybciej. Sytuację powyższą nazywamy mechanizmem różnicowym- różnicowanie prędkości obrotowej kół względem siebie, na jednej osi. Mechanizm ten zapobiega również powstawaniu naprężeń w układzie napędowym, w wyniku których mieli byśmy do czynienia z awariami. Zużycie przekładni, zwiększenie spalania paliwa, zużycie opon, czy ukręcenie półosi.
Co w nim jest?
Dyferencjał tworzy kilka kół zębatych, które zamknięte są w wirującej obudowie. Obudowa połączona jest z kołem talerzowym, które na stałe przymocowane jest do obudowy. Napędza je koło zębate, przenoszące moment obrotowy, pochodzący od silnika. Koło talerzowe nie bierze jednak udziału w przekazaniu momentów obrotowych pomiędzy kołami. Dzięki obrotom satelitów możliwe są różne prędkości obrotowe kół koronowych.
W przypadku pojazdów z napędem na przednie koła, koło talerzowe ma skośne lub proste zęby. Znajdują się na zewnętrznej powierzchni koła talerzowego. Takie rozwiązanie jest tańsze i prostsze. Dyferencjał zespolony jest w tym przypadku ze skrzynią biegów. Są także auta posiadające napęd tylny, gdzie silnik i skrzynia biegów znajduje się z przodu pojazdu, a dyferencjał znajduje się z tyłu, schowany w metalowej obudowie, którą łatwo zauważyć pod podwoziem.
Jak to wygląda w praktyce?
Czasem zastanawiamy się, dlaczego na śniegu, przy dużym poślizgu kół napędowych, kręci się tylko jedno? Moment obrotowy otrzymało tutaj koło, stawiające mniejszy opór. Satelity poruszają się po kole koronowym, napędzając te po drugiej stronie. Koło obraca się dwa razy szybciej, niż poruszało by się podczas ruchu obydwu kół.
Mocny tylny napęd jest podstawowym elementem w cieszącym się coraz większą popularnością tzw. drifcie- sporcie motorowym, polegającym na jeździe w kontrolowanym poślizgu. Tutaj dyferencjał zostaje zablokowany, przez co siła napędowa zostaje rozłożona równomiernie na oba koła.
Jak często powinno się serwisować?
Jeśli producent nie określa po jakim przebiegu wymienić olej w dyferencjale czy skrzyni biegów, zalecamy to robić nie rzadziej niż co 60 000 km. Polecamy umówić się z naszym warsztatem aby sprawdzić stan dyferencjału lub skrzyni biegów.