Najczęstsze usterki tylnego napędu!
Gdybyśmy zapytali kierowców, jaki napęd jest najlepszy, usłyszeć można odpowiedź, że na cztery koła. Biorąc jednak pod uwagę koszty takiego przedsięwzięcia, stosuje się napęd na jedną oś. Napęd na tył kojarzy nam się przeważnie ze sportowymi autami i większą mocą pojazdu, przekazuje moc oraz moment obrotowy na tylną oś. Dostosowany jest do trudniejszych warunków, dlatego też podatny na usterki. Taki zespół napędowy jest droższy w produkcji oraz zawiera więcej elementów niż napęd na oś przednią.
Wśród napędu tylnego wyróżniamy trzy kategorie: klasyczny- silnik mieści się z przodu, moc i moment przekazywane są za pomocą wału napędowego, druga kategoria, to- silnik znajdujący się z tyłu- napęd przenoszony jest na tylną oś przy pomocy półosi, oraz trzecia- silnik umieszczony centralnie. Napęd tzw. klasyczny wykorzystuje wzdłużne umieszczenie silnika nad osią przednią i dołączeniem do niego przekładni.
Jak wiadomo wszystko ma swoje plusy i minusy. Zaletą tylnego napędu jest ułatwione manewrowanie pojazdem, dzięki czemu uzyskujemy większe kąty skrętów przednich kół. Auta tylnonapędowe są bardzo komfortowe, zwinniejsze, pozwalają uzyskać duże momenty obrotowe. Nie są oszczędne, ale bezpieczne, co jest najważniejsze. Przekazywanie napędu na koła tylne powoduje równomierne zużywanie się opon.
Co do wad takiego napędu, to podatność auta na poślizg, szczególnie zimą. Jeśli autem podróżują tylko dwie osoby, a napędzany tył nie jest wystarczająco obciążony, może nastąpić zmiana toru jazdy, co powinno być korygowane przez kierowcę. Konstrukcja tylnego napędu zmniejsza pojemność bagażnika.
Do najczęstszych usterek tylnego napędu zaliczamy awarie podpory wału oraz łącznika wału. Nie wolno bagatelizować usterki, tylko wymienić zużyty element. W czasie jazdy może pojawić się szum oraz hałas. Innym objawem awarii zespołu napędowego jest nagrzewanie się przekładni głównej.
Właściciel każdego auta powinien pamiętać o terminowej wymianie oleju, w którym gromadzą się zanieczyszczenia. Jeśli nasz tylny most nadal hałasuje podczas jazdy należy zgłosić się do profesjonalnego warsztatu. Może się okazać, że należy przywrócić właściwą współpracę kół zębatych, ustawić napięcie łożysk. Jeśli zęby kół zostaną wyłamane, a łożyska uszkodzone, należy je wymienić.
Nie służy samochodowi szybkie ruszanie z piskiem opon. Im starszy układ napędowy, tym jego eksploatacja jest większa. Jeśli chcemy sprawdzić stan układu, to podnosimy część auta. W której znajduje się napęd i po włączeniu biegu obracamy kołem obustronnie do wyczucia oporu. Im szybciej pojawi się opór, tym mniejszy stopień zużycia napędu.