Najczęstsze usterki skrzyń biegów
Poniżej przedstawiamy Państwu najczęstsze problemy, jakie występują przy awarii skrzyni manualnej. Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty w warsztacie samochodowym?
Przekładnie, sprzęgło oraz inne układy narażone są na pracę w trudnych warunkach. Kierowcy otrzymują pojazdy z coraz większymi mocami obrotowymi, z których chętnie korzystają.
Główne przyczyny powstawania awarii skrzyni biegów
Za niektóre usterki odpowiedzialne są wady konstrukcyjne producenta oraz źle dobrane materiały, na to nie mamy wpływu. Pozostałe wynikają ze złej eksploatacji skrzyni biegów, niestosowania się do podstawowych zasad użytkowania oraz jazda z zauważoną usterką. Czasami przyczyny źle działającej skrzyni są prozaiczne. Biegi nie wchodzą, ponieważ nie wciskamy sprzęgła do końca. Pamiętajmy, że styl jazdy wpływa na żywotność skrzyni biegów. Zbyt szybkie wbijanie biegów, jazda na zbyt niskich obrotach oraz jazda na półsprzęgle, to rzeczy które uszkadzają przekładnię.
Naprawa skrzyni?- Najlepiej w profesjonalnym warsztacie samochodowym.
Samodzielne diagnozowanie skrzyni manualnej jest trudne, gdyż różne awarie mogą posiadać podobne objawy. Najlepszym wyjściem jest zgłosić się do profesjonalnego warsztatu mechanicznego, specjalizującego się w naprawianiu przekładni manualnych. Naprawa skrzyni biegów to złożony proces, dlatego nie polecamy dokonywać jej samemu.
Rodzaje usterek
Najczęściej usterka ma związek z mechanizmami zewnętrznymi, tj. zatarta lub źle wyregulowana linka, awaria wybieraka. Na kolejnym miejscu klasyfikują się synchronizatory. Są to pierścienie umieszczone na wałku skrzyni biegów. Zużycie się któregoś z nich spowoduje problemy podczas przełączania biegów. Jak rozpoznać usterkę? Słyszymy wtedy zgrzytanie podczas zmiany przełożeń.
Przy awariach manualnych przekładni możemy mieć problem z uszkodzonym dwumasowym kołem zamachowym. Zmianie biegów towarzyszy zazwyczaj charakterystyczne puknięcie.
Jeśli podczas przyśpieszania oraz hamowania silnikiem słyszymy tzw. wycie z okolic skrzyni, to możemy być pewni, że hałas powodują koła zębate lub uszkodzone łożysko. Wadliwe łożysko daje o sobie znać zazwyczaj podczas całego procesu obrotowego danego biegu. Nie opłaca się ignorować uszkodzonego łożyska i kontynuować jazdy, ponieważ grozi to rozerwaniem obudowy skrzyni.
Problem może dotyczyć również lewarka przekładni. Kiedy skacze podczas dodawania i odejmowania gazu oraz ma spore luzy, znać dają o sobie mechanizmy zewnętrzne- drążki, linki, też wybite poduszki skrzyni. Nie przejmujmy się drobnymi drganiami, mogą się zdarzać. Problem jest w sytuacji, gdy biegi same wyskakują, opuszczając swoją pozycję. Nie opłaca się wbijania biegów siłowo.
Poziom oleju w skrzyni biegów
W momencie zauważenia, że jakość działania skrzyni biegów spadła, biegi wchodzą gorzej, warto sprawdzić przede wszystkim poziom oleju oraz skontrolować przekładnię pod kątem wycieków. Przy niektórych skrzyniach zadanie ułatwi nam korek kontrolny, w pozostałych przypadkach należy dokonać pomiaru poziomu oleju specjalnym bagnetem. Niekiedy trzeba spuścić cały olej, celem dokonania pomiaru.